Om och men

Efter mycket om och men är vi föredetta tillfälliga Barcelonianer hemma på svensk mark.

Det var planerat att flygplanet skulle lyfta från Gironas flygplats klockan 19.20. Detta försenades till 20.20, vilket senare blev ytterligare en halvtimme. Men när vi närmade oss Skavsta blev det osäkert om vi skulle kunna landa på grund av all snö. Vi cirkulerade där en stund och fick veta att vi skulle kunna landa. Så fick vi inte det ;PppPp ! Istället skulle vi flyga till Norrköping. Väl nere på Nörrköpisk mark var vi ett trettiotal strandade KSGare. Vi ringde delar av vår kära lärarkår som vi hoppades kunna komma till undsättning, eller åtminstone få  lite medlidande. Men icke sa nicke. Det kändes lite som en pärs att vår connection till KSG var avstängd och att vi var strandade i Norrköping medan rektor Pärran förmodligen glassade på en Karibisk strand. Men no panic no Titanic som Manuel skulle uttrycka det. Efter en alldeles för lång stund kom ett antal bussar som skulle köra oss till Stockholm. Vi var framme vid City Terminalen vid fyrasnåret. Ett trött gäng som var glada att äntligen vara hemma – efter mycket om och men.