Bonjour from FRANCE

Hej,

Det har gått en vecka nu av våran tid här i Aix en provence för andra gruppen. Vi har hunnit med att upptäcka den lilla staden Aix och gjort en dags tur till Marseille.

Men detta äventyr började 7:45 då vårt plan lyfte från Arlanda. Vi kom till Aix runt 13 och vi inväntade de som skulle vara våra familjer de kommande tre veckorna.

På måndagen var det vår första dag på International School, IS, och alla förutom jag (Linnéa) och Ronja presenterade sig till sina chefer på praktikplatserna. För våra praktikplatser har inte öppet på måndagar. Så våran första dag på jobbet var tisdagen och då vi fick presenter oss. Så den första veckan bestod av skola på morgonen och praktik på efter middagen.

I lördags drog några av oss iväg till Marseille och njöt av den finna staden.

// Linnéa, lite franskare än tidigare